Saxofonista Erik Rothenstein

Erik Rothenstein band

facebookyoutubetwitter

Erik Rothenstein (1973, Bratislava, Slovensko) je barytón saxofonista, skladateľ a aranžér, venuje sa jazzovej hudbe. Vedie svoj vlastný kvintet a hosťuje v rôznych formáciách. Po absolvovaní bratislavského konzervatória, kde študoval alt saxofón, odišiel do rakúskeho Grazu na hudobnú univerzitu – Kunst Universität Graz, na jazzové oddelenie, kde začal hrať na barytón saxofón. V Grazi sa venoval i kompozícii a aranžovaniu. Ako kapelník sa venuje svojmu kvintetu, ktorý sa sústreďuje na vlastné autorské kompozície, prameniace z moderného mainstreamového jazzu v kombinácii s etnickými prvkami strednej a južnej Európy. Vedie aj world – etno formáciu DUDUK Ensemble. Pod svojim menom nahral albumy „Prater Menuet”, „Erik Rothenstein and the Rainbow project – In Concert” a „Blázni z Chelmu”.

  • arterra logo jazz and swing
  • klasická hudba arterra
  • arterra pop music
  • hudobné pochutinky

Koncertoval ako líder so svojim kvartetom, kvintetom a ako sideman v rôznych formáciách. Spolupracoval s domácimi hudobníkmi a kapelami ako napr. Nothing but Swing trio, Ľubo Šrámek, Rado Tariška, Martin Ďurdina, Milo Suchomel, Ondro Štveráček, Matúš Jakabčic, Ondro Krajňák, Peter Lipa, Majo Ševčík, Ďuro Griglák, Juraj Bartoš, Juraj Kalasz a s rakúskymi muzikantami ako napr. Karl Ratzer, Wolfi Reiner, Harry Sokal, Alexandra Schenk alebo s balkánskymi hudobníkmi Adam Klem, Milan Nikolič, Andjelko Stupar, Enes Seferovic, Vlada Kostadinovič, Dušan Novakov, Armend Xhaferi a s rôznymi big bandmi (bol členom Orchestra Gustava Broma) a klasickými orchestrami (ŠKO Žilina, Melos Ethos Ensemble).

RIO DANUBIO

Rio Danubio nesie v sebe latin-jazzový spirit a spája ho s prvkami moderného jazzu. Väčšiu časť projektu tvoria autorské kompozície doplnené o štýlovo upravené jazzové štandardy. Bluesová forma a modálne plochy s afro-kubánskymi patternami, spevné melódie s podkladom bossa novy alebo komplexnejšie štrukturované skladby prepojené s latino groovami tvoria jadro tohto projektu. Hudba pôsobí sviežo, miestami aj s tanečnými sekvenciami, ktoré vzápätí vystriedajú expresívne sóla. Okrem saxofónu, trumpety, gitary alebo klavíra dostali priestor aj bicie alebo perkusie, ktoré nespĺňajú iba doprovodnú funkciu ale aj sú rovnocennými
sólovými nástrojmi.

Rothenstein baritón saxofón

Blázni z Chelmu

Blázni z Chelmu predstavuju tradičnú hudbu východoeurópskeho židovského etnika spojenú s moderným jazzom. Nadväzuje tak na tradíciu nášho regiónu a rozširuje ju o štýlové improvizácie a zaujímavo skomponované a zaranžované skladby.Jadrom projektu sú kompozície napísané podľa literárnej predlohy spisovateľa Isaaca Bashevisa Singera, The Fools of Chelm– (Blázni z Chelmu).

ukážky tvorby